top of page

Питання Основного Туру

Ігри основного туру заплановані на 9 та 16 жовтня.

Як знайти ворога серед картоплі, амброзії та каштану?

Оцініть довгострокові еколого-економічні ризики введення в культуру інтродукованих видів в Україні.

Image by Todd Quackenbush

Який у вас розмір черепа?

Що спільного у Френсиса Гальтона та Емануель Шарпантьє? Де проходить тонка межа гуманності?

Skulls on Windowsill

Медичний туризм

Молода пара з Молдови після декількох невдалих вагітностей приїздить до Києва з метою дообстеження. Після проведеного повного екзомного секвеннування було запідозрено рідкісну патологію зі сторони жінки. Було рекомендовано проведення ядерного переносу з залученням донорської яйцеклітини (цитоплазми). На вашу думку, які саме патологічні стани могли стати показаннями для такої тактики?

Embryologist Adding Sperm to Egg

Парадокс Пето

Захворюваність на рак серед різних видів не корелює з кількістю клітин в організмі даних видів. Наприклад, кити, що мають набагато більшу кількість клітин в організмі, ніж люди майже не хворіють на рак. Чому так стається? Опишіть молекулярні механізми, які можуть це пояснити.

Red Cells

Аптечні недо-ліки.

Не все, що продається у аптеці - насправді лікує. Які ви можете навести приклади? Як відрізнити ліки від не-ліків? Які питання поставити фармацевту? Запропонуйте алгоритм раціональної поведінки у аптеці

Pharmacist

Неадекватна заміна

Для препаратів-генериків рецептура стала. Та у різних виробників часто виходять різні за профілем дії ліки. Чому так? Як «стандартизувати» ліки-генерики?

Image by Towfiqu barbhuiya

TaqMan

Які реакції або ессеї стали можливими в галузі клітинної біології за допомогою роботи батискафа на глибоководді?

Image by Sebastian Pena Lambarri

Етнічна зброя

Україну звинуватили у тому, що вона «разрабатывает, тестирует и адаптирует вирусы  под славянский этнос».  Чи можливе створення етнічної зброї, і та на чому воно має базуватися? Запропонуйте протокол створення етнічної зброї.

Researcher

Внутрішньолабораторне різноманіття

Вірус COVID-19 є одним з найкраще досліджених в світі. Чому у практиці використовуються безліч різних методів детекції цього збудника?

Rubber Gloves

Чистота експерименту

Ви досліджуєте мікробіом крові та плануєте свої експерименти. Ряд дослідників піддають сумніву наявність бактерій в крові, аргументуючи це контамінацією зразків.  Вам потрібно провести свої дослідження так, щоб чистота експерименту не піддавалась сумніву. Запропонуйте основні положення, які виконуватимуться під час вашої роботи. Як можна довести чистоту експерименту після отримання його результатів?

Image by CDC

Білок-білкові взаємодії

Зазвичай утворення зв‘язків між макромолекулами пояснюється гідрофобними ефектами. Проте, якщо проаналізувати розповсюдженість амінокислот на поверхні зв‘язування між білками, виявляється, що найбільш представленими є лізин та лейцин. Чому? Яке співвідношення неполярних для полярних амінокислот є оптимальним для утворення білок-білкових взаємодій?

Image by Terry Vlisidis

Коли АІ замінить лаборанта?

З кожним днем технології штучного інтелекту, зокрема розпізнавання зображень, стають більш досконалим. В чому складність розрізняти яйця гельмінтів під час мікроскопічних досліджень?

Programmer in Server Room
Female Speaker

Хід гри

  • завдання доповідача - розкрити своє рішення задачі у доповіді. Бажано ілюструвати доповідь схемами, що полегшують сприйняття матеріалу. Надати тези письмової  відповіді обсягом не більше 6000 знаків опоненту,  рецензенту та журі до початку бою. Надати посилання на джерела інформації, що були використані при  підготовці до виконання завдань.

  • завдання опонента - обрати питання, викликати команду доповідача на бій. Критично оцінити доповідь, вказати на можливі її недоліки. Опонент не має зводити опонування до викладення свого рішення завдання. 

  • завдання рецензента - надати експертну оцінку виступам доповідача та опонента та дискусії між ними. Рецензент модерує дискусію, сприяє повному та всебічному вирішенню завдання. 

Задачу для команди-доповідача пропонує команда-оппонент. Виклики оппонентами доповідачів на всі задачі бою відбувається одночасно, перед початком боїв. У випадку, коли опоненти від різних команд обирають одну й ту саму задачу - перевага надається команді опонента, яка набрала більше балів у відбірковому турі турніру. Тоді команда-опонент з меншою кількістю балів має викликати доповідача на іншу задачу.  Кожна задача турніру може гратися у сформованій групі лише 1 раз. Доповідачі погоджують завдання. Кожна команда-доповідач має право на одну відмову без введення штрафних санкцій. Надалі кожна наступна відмова знімає з команди 20% зароблених балів. 

Доповідачі надсилають свої варіанти рішень оппонентам, рецензентам та членам журі одночасно, за 1 годину перед початком боїв.

Таймер кожного бою - приблизно 45 хвилин:

  • доповідь доповідача - до 7 хв. 

  • уточнюючі запитання опонента - до 2 хв

  • опонування - до 5 хв

  • дискусія між опонентом та доповідачем - до 5 хв

  • уточнюючі запитання рецензента до доповідача та опонента - до 2 хв

  • рецензування - до 3 хв

  • дискусія між рецензентом, опонентом та доповідачем, загальна дискусія команд - до 15 хв

  • запитання журі до учасників бою - до 5 хв

  • оголошення оцінок журі, коментарі - до 5 хв

У кожній ролі виступає 1 гравець від команди. Команда має обмеження на виступи: кожен гравець може виступити у ролі доповідача, опонента або рецензента не більше ніж 1 раз за ігровий день. Забороняється втручання будь-кого стороннього у хід бою. Учасники команд, що не виконують ролі доповідача, опонента та рецензента, можуть брати участь лише під час загальної дискусії команд. Вболівальники та тренер під час гри  мають фізично знаходитися у окремому приміщенні від команди. Спілкування з ними гравців дозволено лише під час перерв між боями.


Кожна команда один раз за ігровий день має право взяти таймаут на 1 хв, щоб узгодити дії у команді. Таймаут оголошується капітаном команди у будь-який момент гри. Під час таймауту, оголошеного однією командою, інші команди можуть цим скористатися і також узгодити свої дії. Під час таймауту команда не може радитися із тренером або будь-ким стороннім. 

Оцінювання гри проводить журі, балами від 1 до 10. Оцінюється науковість і оригінальність рішення, можливість практичного застосування запропонованої моделі, коректність ведення дискусії її учасниками, повнота вирішення завдання, командна гра. Журі може перевіряти тези на наявність плагіату за допомогую спеціального програмного забезпечення, наявність великого відсотку плагіту буде негативно впливати на оцінку. Розраховується середнє арифметичне з балів, виставлених різними членами журі, після чого бал доповідача множиться на коефіціент х3, оппонента - х2, рецензента - х1. Округлення балів проводиться до сотих.

За результатами суми боїв  двох ігрових днів оголошуються 3 команди-фіналісти.


Фінальна гра - проводиться очно у форматі онлайн. Завдання для фінальної гри є більш прикладними, вони оголошуються за 6 годин до початку гри. Кількість завдань фінального туру - 6.

Фінальна гра проводиться за загальними правилами, з такою особливістю: доповідач надає свій варіант вирішення завдання оппоненту, рецензенту та журі за 15 хвилин до початку бою.

Переможці турніру. Всі команди отримують дипломи учасника Всеукраїнського Турніру Практичної біології.  Команди, що успішно подолали відбірковий тур - одержують диплом 3 ступеня. Команди, що є переможцями у основних боях  і увійшли до фіналу - диплом 2 ступеня. Команда-переможець фіналу - диплом 1 ступеня та суперприз: можливість стажування у провідних лабораторіях протягом тижня.

Правила турніру

Радимо уважно ознайомитися з правилами перед етапом турніру

Учасники турніру - школярі 10-11 класу.

Склад команди - 3-5 осіб.

До основного туру допускаються не більше 12 команд-переможців відбіркового туру.

Команду представляє капітан, який оголошує рішення команди і коментує її дії. Капітан керує командою під час гри, призначає гравців на ролі.

При підготовці до турніру команді може допомагати тренер. Тренер може спостерігати за грою команд у окремому приміщенні від власної команди. Тренер не має права втручатися у хід гри.

Журі турніру - фахові спеціалісти провідних біологічних лабораторій України. Кожну гру оцінює команда журі у складі не менше 3 осіб, що є спеціалістами у різних галузях практичної біології.

Ведучий турніру - біолог із досвідом роботи у турнірі. Він модерує гру у кожній групі учасників, слідкує за виконанням правил турніру, організує жеребкування команд. Ведучий надає право слова учасникам команд під час дискусії за “правилом піднятої руки”, відкидаючи ті, що не стосуються вирішення завдання. Ведучий не має права під час гри висловлювати власні думки щодо розв'язку задач, надавати перевагу чи обмежувати у виступах учасників. Роль ведучого за необхідності може виконувати один із членів журі.

Завдання турніру - оголошуються заздалегідь відповідно регламенту. Завдання відбіркового туру складають більш описові питання, оцінюватиметься логіка викладення, систематизація, складання алгоритмів. Завдання основного туру - пошукові, не однозначні. Оцінюємо оригінальність рішення, доказовість аргументів. Завдання фіналу - більш практичні, предметні, і не потребують ретельної теоретичної підготовки. 


Відбірковий тур - проводиться письмово, заочно, за попередньо оголошеними завданнями. Команда має надати письмову відповідь на 4 питання відбіркового туру. Обсяг тексту відповіді не має перевищувати 1000 слів. Бажано додати до тексту відповіді власноруч побудовану схему/алгоритм, що ілюструє хід рішення. Текст схеми не враховується у загальний ліміт 1000 слів. Також автори надають перелік джерел інформації, що були використані. Перелік не входить в основний ліміт 1000 слів.

Основний тур - проводиться очно у форматі онлайн. Команди-переможці відбіркового туру розбиваються шляхом жеребкування на групи по 3-4 команди. Кожна  команда має послідовно виступити у трьох ролях - доповідача, опонента та рецензента.

Якщо кількість команд у основному турі не кратна трьом - одна або кілька груп складається із 4 команд, додається команда-спостерігач. Команда-спостерігач не має втручатися у хід гри, та має право задавати питання під час загальної дискусії команд.

People in Library
bottom of page